1. PAMĚŤOVÁ MÉDIA


1. 1. CO JE PAMĚŤOVÁ KARTA?
Paměťová karta je elektronické zařízení, sloužící k ukládání dat. Používá se v digitálních fotoaparátech, PDA, laptopech, mobilních telefonech, přehrávačích a jiných elektronických zařízeních. Obvykle je založena na paměti typu flash EEPROM. Je to malé, kompaktní zařízení s relativně vysokou kapacitou, jsou odolné vůči magnetickým a elektrickým polím. Paměťové karty byly navrhnuty jako náhrada pevného disku pro zařízení, ve kterých se disky nemohly použít (např. kvůli rozměrům).

1. 2. JAKÉ EXISTUJÍ DRUHY PAMĚŤOVÝCH KARET?
Dnes jsou základem trhu čtyři karty: SD (Secure Digital), MMC (Multimedia Card), CF (Compact flash) a díky rozšíření výrobků sony také Sony MS (Memory Stick). Některé karty se střetly s větším zájmem veřejnosti, a tak je dnes neoficiálním standardem karta SD (Security Digital) se svými modifikacemi, se kterou se můžeme střetnout téměř ve všech elektronických zařízeních využívajících tyto technologie.

1. 3. CO ZNAMENÁ OZNAČENÍ SDHC?
SDHC (Secure Digital High Capacity) je nástupnickou technologií výroby karet SD. Mezi klíčová pozitiva se řadí především možnost výroby paměťových karet kapacit nad 2GB (s teoretickým maximem až 2048GB), limit předchozí technologie SD je 2GB. Naopak negativem SDHC je absence zpětné kompatibility se staršími čtečkami SD karet. Nové SD čtečky a zařízení (fotoaparáty, hudební přehrávače, atd.) s podporou SDHC jsou již zpětně kompatibilní v tom smyslu, že dokáží číst / zapisovat i na všechny starší SD karty. SDHC karty dosahují v současné době kapacity 32 GB.

1. 4. CO U PAMĚŤOVÝCH KARET SDHC ZNAMENÁ PARAMETR “CLASS”?
U SDHC karet se také nově zavádí označení minimální rychlosti zápisu, označení by se mělo uvádět pod logem SDHC. Class 2 garantuje rychlost 2 MB/s, Class 4 garantuje rychlost 4 MB/s, Class 6 garantuje minimálně 6 MB/s a Class 10 garantuje minimálně 10 MB/s.

1. 5. KOLIKRÁT MOHU VYMAZAT DATA Z PAMĚŤOVÉ KARTY TYPU FLASH A ZNOVU NA NI DATA ZAPSAT?
U médií typu Flash lze bez problémů provést nejméně 1 milión cyklů vymazání a opětovného zápisu.

1. 6. JAK MÁM ZACHÁZET S PAMĚŤOVOU KARTOU FLASH?
Paměťové karty typu Flash jsou silné, pevné a odolné, nejsou však zcela nezničitelné; zacházejte s nimi opatrně, aby nedošlo k poškození karet a ztrátě dat, která jsou na kartách uložena. Budete-li s kartami zacházet obezřetně, vydrží více než 1 milión cyklů zápisu, čtení a mazání dat a poskytnou bezpečné uložení pro zapsaná data na dobu 100 let.

<<  <  1  2  >  >>